"Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat".
Janusz Korczak
Osobowość najmłodszych kształtuje się w zetknięciu z otaczającym światem.
Sztuka teatru może pomóc dzieciom w rozumieniu rzeczywistości oraz budowaniu pozytywnego nastawienia do otoczenia. Teatr może wpływać pobudzająco na proces myślenia i kształtowania emocji, wskazywać na potrzebę kontaktu z ludźmi, uczyć wartościowania, ukazywać obszary piękna, jak również zachęcać do postawy twórczej.
Dla najmłodszych, wyjście do teatru jest zdarzeniem nowym i niezwykłym. Konwencja sali teatralnej może jednak nie sprzyjać w odbiorze przedstawienia teatralnego u dzieci w wieku przedszkolnym. Nowe i nieznane miejsce teatru, znalezienie się wśród dziecięcej publiczności, wyciemnienie widowni w chwili rozpoczęcia spektaklu, może sprawić, że mali widzowie nie będą w stanie unieść bagażu nowego doświadczenia. Inaczej jest, gdy te same dzieci znajdują się w miejscach sobie dobrze znanych, takich jak dom czy przedszkole i w tych przestrzeniach zachowują się swobodnie.
Zanim dziecko przyjdzie na spektakl do teatru, ważne jest by miało już za sobą pierwsze doświadczenia z prostymi formami teatralnymi. Propozycja, gdy teatr przychodzi do dziecka jest chyba najbardziej odpowiednia. Najlepiej jeszcze, jak proponowana dziecku sztuka łączy w sobie elementy fikcji ze znaną mu konwencją zabawy, w której może brać czynny udział. W warunkach przedszkolnych dziecko może czuć się swobodnie i pomimo jeszcze nie doskonałej percepcji łatwiej mu przyswoić treść przedstawienia.
Będziemy dumni, jeśli obdarzą nas Państwo zaufaniem, aby stać się pierwszym przewodnikiem po tym magicznym miejscu, jakim jest teatr.
TEATR Edukacji i Profilaktyki Z UŚMIECHEM